MENU

1. Je to bolestivé ?
Jedna z nejčastějších otázek a odpověd´na ni složitá. Ano i ne. Nechat se tetovat není přímo bolestivé, spíše je to nepříjemné.
Zatímco bolest spojená s každým tetováním je odlišná a každý člověk snáší bolest jinak, je zde téměř vždy určitá hladina nepříjemného pocitu.

Tetování se dá přirovnat ke štípání, pálení, ale každý má jiný práh pro snášení nepříjemných věcí a tak to někdo snáší lépe, někdo hůře. 

Velká většina klientů je překvapena, že tetování není tak nepříjemné, jak očekávali a časem si nechají udělat tetování další. Na těle jsou ale i místa, kde to opravdu bolí (vnitřní část paže, třísla, krk, žebra, prsa, páteř, slabiny, aj.). Tyto vjemy záleží na citlivosti a zkušenosti s bolestí, pokud někdo zažil pořádnou fyzickou bolest, například po autonehodě, nebo po lékařských vyšetřeních a operacích, je pro něj tetování jen slabý čajíček.

Stínování a tetování vícebarevných ploch je bolestivější než jednolité černé motivy, při stínování i vybarvování se tatér vrací do ploch, které už byly tetovány.

Pro některé je pouhá myšlenka na bolest či pohled na krev krajně nesnesitelná. Nakonec, vaše kůže je tisíckrát propichována malými jehličkami. Dokonce, pokud snášíte bolest dobře, stále je třeba brát v potaz, že můžete během tetování sedět v nepohodlné pozici po dosti dlouhou dobu.

2. Nedělá mi problém vědět, že se tetování stane trvalou součástí mého těla ?
Zdravé tělo dokáže zhojit mnoho ran. Obvykle cokoli, co proniká kůží na této úrovni je imunitním systémem zaregistrováno a odplavuje se krví. Molekuly inkoustu jsou příliš velké, než aby je bylo tělo schopné vypudit, a zdravé tělo rozpozná, že barva není jedovatá či škodlivá, a to kvalitnímu inkoustu umožňuje, setrvat v kůži navždy. Mnoho lidí si tento fakt uvědomuje, nicméně emočně se s ním vyrovnat a přijmout jej, je pro Vaše rozhodnutí ohledně tetování, velmi důležité.

Možná zní podivně, že tetování se pro někoho může stát i návykové, ale mnoho lidí už tuto zkušenost má a stále se vracejí.

3. Přijímám, že dokonce i při ideálních podmínkách existuje zdravotní riziko ?
Největší rizika se obvykle týkají nevhodné následné péče o nové tetování. Jak se k této péči a doporučením sami postavíte, tak dopadne finální dojem. Pokud neodoláte a půjdete s čerstvým tetováním na slunce nebo na plovárnu, je velká pravděpodobnost jeho vyblednutí, vypadání částí pigmentu nebo zánětu kůže. Je také smutný fakt, že ne všichni tatéři jsou způsobilí a svědomití. Někteří dodržují nutná přísná zdravotní a hygienická nařízení neustále, zatímco ostatní nikoli.

Krevní nemoci jako HIV či hepatitida mohou být přeneseny samotnou aplikací tetování, pokud nejsou všechny materiály používané při zákroku řádně sterilizovány a dezinfikovány. Avšak je třeba poznamenat, že dosud k žádnému zaznamenanému případu přenosu HIV skrze tetování nedošlo. Pravděpodobnost, že se nakazíte virem HIV je téměř nulová, protože virus AIDS nemůže žít mimo tělo hostitele více než několik minut. Jestliže profesionální tetovací studio používá řádně všechny postupy sterilizace a kvalitní dezinfekce, tak se žádné nákazy nemusíte obávat.

Pokud máte určitá zdravotní omezení jako diabetes, hemofilii, epilepsii nebo problémy s imunitou, tetování Vám neprovedu. Mějte vždy na paměti, že zdraví je přednější.

4. Zatímco se některým lidem mé tetování líbí, ostatním ne. Mohu přijmout možnou kritiku svého tetování za součást života ?
Ne každému se tetování líbí. Popravdě, někteří lidé jím pohrdají. Jsou zděšeni tím, že jsou lidé schopni si tímto způsobem nechat znetvořit tělo a dají Vám svůj názor zřetelně najevo. Může se stát, že si na Vás budou ukazovat. Puritánů, pokrytců a konzervativních lidí je kolem nás stále dost.

Ovšem jsou zde i lidé, kteří tetování milují, avšak ne právě to Vaše. Někdy je třeba mít hroší kůži, abyste mohli své tetování nosit s hrdostí. 

5. Uvědomuji si své vlastní důvody, pro které tetování chci  ?
Lidé mají různé důvody, proč chtějí tetování. Může to být cokoli, přes zvýraznění identity, šokování či životní událost. Buďte k sobě ale upřímní v otázce, proč chcete tetování a ujistěte se, že si své důvody plně uvědomujete.

Pamatujte, že Vaše rozhodnutí s vámi zůstane velmi dlouho. Volba umístění a velikost tetování je také důležitý fakt. Nikdy nevíte, zdali jej nebudete muset skrýt před zraky jiných osob, které k této formě bodyartu mají negativní vztah.

6. Jsem si vědom, že mé tetování v průběhu času změní vzhled ?
Stejně, jako se věkem mění vaše tělo, mění se i vaše tetování. Kůže je největším orgánem v těle a sama se znovu a znovu reprodukuje. Vaše tělo pomalu rozkládá některé pigmenty inkoustu, takže v průběhu času může začít vypadat temněji, vybledleji a mírně rozmazaně. Důležité je, si uvědomit, že již od počátku bude Vaše tetování stárnout společně s Vámi.

7. Jsem ochoten převzít plnou zodpovědnost za konečný výsledek mého tetování ?
Design, umělce a studio, se kterým se rozhodnete spolupracovat, si volíte sami. Všechna tato rozhodnutí jsou na Vás. Je ale také důležité, abyste převzali zodpovědnost za konečný výsledek, nebot´ Vy sami jste ti, na kom závisí konečný úspěch Vašeho tetování.

 

8. Je rozhodnutí nechat se tetovat moje vlastní, nebo mohou existovat i jiné vlivy, které by mě do toho mohly tlačit ?
Přátelé nebo okolí na Vás mohou vyvíjet nátlak, abyste si jedno tetování nechali udělat. Rodina se Vás naopak může zříci, pokud budete mít tetování. Bez ohledu na vnější nátlak, z jedné nebo druhé strany,  byste se měli nechat tetovat jedině po zralém uvážení a tehdy, když opravdu chcete. Zní to jako klišé, ale tetování je velmi osobní rozhodnutí. Přátelé, členové rodiny a známí budou mít vždy názor na to, zda byste se měli nechat tetovat nebo ne, co byste si měli nechat vytetovat, jak velké by to mělo být a kde. Jestliže se ale jejich názor liší od toho vašeho, při konečném rozhodnutí, dejte na svoje vlastní pocity.

9. Existují alternativy k tetování, které by lépe uspokojily mou touhu ?
Pokud si nejste jisti, že jste připraveni na skutečné tetování, existují i jiné možnosti. Jednou je i malování hennou, široce používané v Indii. Tato přírodní oranžová až cihlová barva může být na těle použita v různých dekorativních vzorech, je to v podstatě „barvení" kůže, které vydrží zřetelné a barevné zhruba jeden týden, pak se postupně se smývá a mizí.

Vytváření černých ornamentů pomocí takzvaného „japonského tetování“ je proces obdobný jako u henny, prášková barva se smíchá s vodou, nechá se chvíli odležet, pokožka se oholí a nanáší se na ni pasta tupým nástrojem, štětcem nebo stříkáním přes šablonu. Po 15 minutách se přebytečná vrstva odstraní a na kůži zůstane tmavý vzor. Tato metoda je méně trvanlivá než henna, vydrží jeden až dva dny, místo se nesmí umývat, postupně bledne a po částech mizí. Zbytky původního vzoru mohou zůstat na kůži i jeden týden.

Další možnosti jsou různé obtisky, návleky s tetovacími motivy, latexové šatstvo nebo jiné druhy tělesných úprav jako je například piercing.

Máte-li zájem o tetování, ale nejste si stoprocentně jisti, určitě nedělejte unáhlená rozhodnutí, ale dejte si čas na rozmyšlenou.

10. Může tetování vyblednout působením slunce ?
Ano, může. Sluneční záření takto působí na vše a Vaše tetování není výjimkou. Blednutí můžete omezit používáním krému s vysokým ochranným faktorem pokaždé, když jdete na přímé slunce nebo do solária. Dalším osvědčeným způsobem je překrýt jej odrazovou fólií (alobalem), nebo překrýt ručníkem, osuškou.  Není žádný rozdíl mezi UV zářením ze slunce a ze solária, obojí čerstvé tetování velmi poškozuje, v nejhorším případě může dojít i k zánětu kůže. Proto se čerstvé tetování UV záření vůbec nevystavuje.

11. Jde tetování odstranit nebo překrýt jiným tetováním ?
Samozřejmě, tetování může být odstraněno laserovým zařízením, které rozbíjí pulzním světlem molekuly inkoustu a tělo je odplavuje krví. Tato technologie jde stále dopředu a každá laserová klinika používá jiné systémy. Laserové odstraňování se provádí po částech, je bolestivé a finančně nákladné. Tyto zákroky provádí pouze specializovaná pracoviště a příslušný lékař.

Tatér ve studiu může Vaše tetování překrýt jiným tetováním. Tento zákrok se nazývá předělávka nebo cover-up.

12. Dochází v průběhu tetování k silnému krvácení ?
Za normálních okolností nikoli. Běžně uvidíte jen pár kapiček krve a někdy ani to ne. Jestliže ale dojde k silnějšímu krvácení, může to být způsobeno několika důvody:

- Váš tatér tetuje do přílišné hloubky, nebo používá tupé či ohnuté jehly.
- Noc předtím a nebo před samotným tetováním jste požili moc alkoholu.
- Požili jste nápoj s obsahem teinu nebo kofeinu.
- Jste hemofilik (špatná srážlivost krve). Pokud ano, neměli byste být tetováni.
- Jste pod vlivem drog (nelegálních, nebo některých léků).
- Jste diabetik. Pokud ano, neměli byste se nechat tetovat.
- Máte řídkou krev.
- Vůbec jste se nenajedli, než jste se nechali tetovat.
- Berete Aspirin, který značně ředí krev.
- Máte vysoký krevní tlak.
- Během úplňkové fáze měsíce může být krvácivost větší.


13. Proč nemohu pít alkohol, anebo brát drogy před tím, než se jdu tetovat ?
Neměli byste pít alkohol, protože ředí krev a zvyšuje krevní tlak. Pro tatéra je mnohem těžší udělat tetování, pokud je Vaše krev řídká. Je těžší dostat barvu pod kůži, protože je neustále vytlačována a ředěna krví. To může způsobit ztrátu barvy, anebo bledší tetování. Neměli byste pít alkohol nejméně 24 hodin před tetováním! Drogy zase ovlivňují vaši mysl a srdeční činnost, hrozí záchvat. Tetování a drogy se nesmějí kombinovat. 

14. Mohu před tetováním požít léky proti bolesti ?
Bohužel ne, analgetika by mohla více škodit, než pomoci. Proces tetování není až tak nesnesitelný, aby bylo nutné bolest s ním spojenou, tlumit léky.

15. Mohu si před tetováním aplikovat do pokožky nějaká anestetika ?
Ne, jen lékař může odpovědně aplikovat anestetika.

16. Mohu se tetovat pokud jsem těhotná, diabetik nebo epileptik ?
Ne, proces tetování může poškodit plod, nebo dokonce zapříčinit potrat. Diabetikům se špatně hojí rány a jsou náchylnější k infekci. U epileptiků hrozí epileptický záchvat.

17. Co vše je třeba udělat, když se chci nechat tetovat ?
Nepít alkohol 24 hodin před tetováním. Noc předtím jít brzy spát. Před samotným tetováním se dobře najíst. Pokud pravidelně berete nějaké léky, je nutné navštívit svého ošetřujícího lékaře a poradit se s ním, jak popřípadě upravit užívání leků. Být pokud možno v pohodě a nebát se zeptat tatéra na jakýkoli detail, který vás zajímá.

18. Jak udržet své tetování stále dobře vypadající ?
Jednou z nejlepších věcí pro tetování je vitamín E. Pomáhá udržet barvy jasnější a udržuje Vaše tetování déle jako nové. Používejte tělový krém s obsahem vitamínu E, nebo jej užívejte v potravinových doplňcích či kapslích.

19. Kdy je nejlepší doba na tetování ?
Určitě ne během léta, kdy se nechává tetovat většina lidí. Nejlepší dobou je zima a podzim. Důvodem je to, že tetování je vlastně jizva s barvou a čerstvé tetování tak bude mít téměř půl roku na zhojení se. Takže v létě, když je Vaše tetování vystaveno slunci, koupání a chlorované vodě je již zcela zhojeno. Pokud se necháte tetovat v létě, tak dva týdny vyžadované na základní hojení mohou být pro Vás zdlouhavé a obtěžující.

20. Změní se tetování když budu posilovat a přiberu svalovou hmotu ?
Tetování se roztahuje jen nepatrně a celkem pravidelně s přibývající svalovou hmotou. Museli byste přibrat obrovské množství svalové hmoty v krátkém časovém intervalu, aby se tetování nějak deformovalo. Nicméně ale platí, že některé na proporce citlivé motivy (portréty, geometricky pravidelné ornamenty aj.)  se netetují na místa, na kterých plánujete přibrat hodně svalové hmoty. Dalším rizikem jsou také jizvy (strie), které vznikají na kůži při rychlém a velkém nárůstu svalstva, a které by mohly poškodit tetování pokud půjdou přes něj.

21. Jak moc je výsledné tetováni rozdílné od předlohy ?
Záleží na daném umělci jak moc se drží předlohy. Některý tatér se drží předlohy do posledního detailu a některý naopak vloží do práce maximum svého stylu a svých vlastních uměleckých představ a předloha pro něj představuje jen vodítko (tato varianta se používá většinou při předělávkách). Rozhodně ale nepodceňujte diskuzi s tatérem o motivu a jeho konečné podobě. Důležité je, aby se Vaše finální představy nerozcházely.

22. Jak je to u žen, které otěhotní a naroste jim břicho. Poškodí se tím tetováni umístěné na břichu ? A pokud ano, je potom možné s tím něco udělat ?
Pokud po těhotenství budete mít ty samé fyzické proporce jako při tetování, tak bude vše v pořádku. Ale pokud budete mít na břichu jizvy, které zasáhnou i Vaše tetování, je dost pravděpodobné, že tetování bude poškozeno. Oprava takto poškozeného tetování záleží na rozsahu poškození a také na motivu. V podstatě jde opravit většina tetování, ale nemusí to být vždy pravidlem.

23. Jak by to bylo s dárcovstvím krve, kdybych se nechal tetovat. Už nikdy bych ji nemohl darovat, nebo až po nějakém čase ?
Transfůzní stanice obvykle požadují čtvrt až půl roku pauzu od posledního tetování nebo piercingu. Potom není problém opět darovat krev. Je ale lepší informovat se u konkrétní transfůzní stanice, jaké mají požadavky a lhůty (ty se mohou v různých zařízeních lišit).

24. Je možné nechat se tetovat, když mám nějakou kožní chorobu (ekzém, psoriáza, chronické akné, apod.) ?
V případě výskytu kožního onemocnění typu chronického ekzému, lupenky (psoriasis vulgaris), chronického akné apod., není vhodné tetování ani na ploše kůže, zatím nepostižené těmito onemocněními. Jedná se o autoimunitní choroby či hormonální dysbalance, které postihují celý organismus.

K podráždění a zhoršení stavu může dojít i při tetování, a to jak mechanicky (tetovacími jehlami), tak chemicky (používanými pigmenty). Následně pak může dojít k výskytu onemocnění i na místech, kde před tetováním nebylo patrné. Proto se tetování v těchto případech nedoporučuje.

25. Jaké motivy by pro mě byly nejvhodnější ?
Každý má trochu jiné představy o kráse, umění a estetice. Při výběru vhodných motivů Vám může pomoci tatér, ale ani on Vám nevidí do hlavy a chtít po něm poradit, co by se zrovna pro Vás nejlépe hodilo, je vzhledem k rozmanitosti povah a představ dosti složité.

Ujasněte si proto sami alespoň místo, kde by měl být motiv umístěn a z jakého stylu a barevnosti by měl vycházet. 

Zdrojů inspirace je v dnešní době opravdu mnoho. Stačí projet Pinterest....V případě, že chcete opravdový originál navržený právě pro Vás, jsem připravena návrh vytvořit. I tak je ale žádoucí, najít alespoň přibližný styl, který se vám líbí (pro lepší představu). 

26. Jak vysokou finanční částku jsem ochoten za tetování zaplatit ?

Cena kvalitního tetování se liší nejen podle velikosti vyplňované plochy a barevnosti, ale i podle času stráveného vlastním dílem. Stínované, vícebarevné a na detaily bohaté tetování je řádově vždy dražší, než jednoduchý vyplněný obrazec. Také neplatí přímá úměra mezi cenou malého propracovaného motivu a velkou plochou tetovanou většími nástroji, velký motiv na zádech může přijít na méně, než pět malých tetování vytvořených postupně na různé partie těla.